SAP

Kısa Kodların Görüntülenmesi

Kısa kodlar SAP'de tanımlanan benzersiz kodlardır. Bunları ister görüntüleyebiliriz, ister gizleyebiliriz.

SAP

Tarihçenin Silinmesi

SAP’de çalışırken eski yazdıklarımızın silinmesi için yazının üzerine gelip “delete” butonuna basmak tam bir işkence gibidir. Herkesin temizlemek istediği ancak çok da kurcalamamak için tarihçe temizleme işleminin nereden yapıldığını bulmak isteyen meslektaşlarıma bu dokümanı bırakıyorum.

SAP

JOB Kullanıcısının Değiştirilmesi

İşi oluşturan kişinin kullanıcı adı bir sebepten sistemden silinirse (işten ayrılma vs.) iş de çalışmaz. Bu sebeple işler kişilere bağlı kullanıcılarla takip edilmez ve genellikle “JOBUSER” kullanıcısı sistemde oluşturulur. İş de bu kullanıcı üzerinden yapılır. JOBUSER kullanıcısı bazı durumlarda diyalog kullanıcısı olmakla birlikte, sistem kullanıcısı olarak da oluşturulmaktadır.

SAP

Menüde İşlem Kodlarının Görüntülenmesi

SAP gui arayüzünü kullanan kullanıcılar işlemlere, menü ağacından yada komut alanından ulaşabilirler. Komut alanına girilen kodlara işlem kodu denir.

SAP

Renk Değiştirme

SAP arayüz pencerelerinin renklerini kişiselleştirmek, çalışılan SAP sistemlerini ayırt etmenin harika bir yoludur. Örneğin, aynı anda geliştirme sistemi üzerinde çalışıyor, test sistemi üzerinde test ediyor ve canlı sistemde gerçek verilerle karşılaştırma yapıyorsunuz. Test sistemde kayıt atmak isterken canlı sisteme kayıt atmış olmayı hiçbirimiz istemeyiz.

SAP

İş Oluşturma (JOB)

SAP’deki toplu iş, genellikle herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmaksızın düzenli olarak çalışan planlanmış bir arka plan programıdır. Ön planda çalıştırıldığında normalde uzun süreli bellek tüketecek yüksek hacimli verileri işlemek ve daha az kullanıcı etkileşimi gerektiren programları çalıştırmak için kullanılırlar.

Verified by MonsterInsights